Biblioteka Główna

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to coroczne święto organizowane od 1995 r. przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i zwiększenia świadomości o prawach związanych z tzw. ochroną własności intelektualnej autorów. Dzień ten obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy.

Nie od dziś wiadomo, że czytając ćwiczymy nasz mózg. Częste sięganie po lekturę pozwala trenować zdolności umysłowe m.in.: porównywanie, ocenianie, wnioskowanie, planowanie i przewidywanie czy koncentrację uwagi, znacząco rozwija też wyobraźnię i kreatywność.

Dzisiejsza książka ma wiele postaci: tradycyjna, e-book, audiobook. Bez względu na formę książki – cyfrową, czy papierową warto sięgać po lekturę i co ważne pamiętać o prawach autorskich oraz korzystać z legalnych źródeł wiedzy oferowanych m.in. przez biblioteki.

 

źródło: https://www.unesco.pl/article/1/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-1/