Biblioteka Główna

Tydzień Otwartego Dostępu 2022 – polecana literatura

Sprawiedliwość klimatyczna to temat przewodni tegorocznego Tygodnia Otwartego Dostępu. Ale… czym właściwie jest sprawiedliwość klimatyczna? Co łączy działania na rzecz ochrony środowiska i sprawiedliwości społecznej? Jak nierówności w dostępie do wiedzy wpływają na możliwość ograniczania skutków zmian klimatu w różnych częściach świata i w różnych krajach?
Jeżeli chcą Państwo pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie, polecamy lekturę książki „Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk”, w której znajduje się m.in. rozdział dotyczący sprawiedliwości klimatycznej.
 
Polecamy również „Klimatyczne ABC”. Eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali ten interdyscyplinarny podręcznik na temat zmiany klimatu, z którego mogą korzystać między innymi nauczyciele w szkołach średnich oraz na uczelniach. Podręcznik wraz z dodatkami edukacyjnymi dostępny jest na stronie. 
 
Jednocześnie zachęcamy do zaglądania na facebookowy profil Tydzień Open Access, na którym znajdą Państwo wiele interesujących informacji na temat zagadnień związanych z  tegorocznymi obchodami.