Biblioteka Główna

Tydzień Otwartej Nauki (Open Access Week)

Wielkimi  krokami zbliżamy się do obchodów Tygodnia Otwartej Nauki ( Open Access Week), wydarzenia o zasięgu globalnym, które obchodzone jest w środowisku naukowym zawsze w ostatnim tygodniu października. 

Celem obchodów Tygodnia Otwartej Nauki jest promocja otwartego dostępu do publikacji oraz badań naukowych, pozyskanie nowych zwolenników otwartości w nauce oraz edukowanie na temat otwartego dostępu.   

Tegoroczny Tydzień Otwartej Nauki obchodzony jest na całym świecie od 25 do 31 października pod hasłem „It Matters How We Open Knowledge: Building Structural Equity”. Zaproponowany temat jest powiązany z rekomndacjami UNESCO, które stanowią przełomowy krok w kierunku ustanowienia globalnych celów, podstaw i standardów otwartej nauki.

W tym roku Biblioteka Główna UTH w Radomiu postanowiła aktywnie włączyć się w obchody Tygodnia Otwartej Nauki. W ramach tego wydarzenia wraz z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego zaplanowaliśmy 2 godzinne  spotkanie  pt.: Otwarta nauka – korzyści i dobre praktyki, przeznaczone dla pracowników naukowo-badawczych UTH. Będzie ono dotyczyło otwartego dostępu do publikacji naukowych, zarządzania danymi badawczymi oraz formach ich udostępniania.

Spotkanie odbędzie się 27.10.2021 (środa) w godzinach 10.00-12.30 w Auli Głównej UTH i zostanie poprowadzone przez Natalię Gruenpeter z ICM w Warszawie.

Program spotkania 10:00 – 12:30 (w tym przerwa i czas na pytania):

Wprowadzenie – korzyści płynące z otwartego udostępniania rezultatów badań

Część 1. Otwarty dostęp do publikacji naukowych

– Polityki otwartości i Plan S

– Licencje Creative Commons

– Repozytoria publikacji

Część 2. Otwarte dane badawcze

– Zarządzanie danymi badawczymi

– Polityki otwartości w zakresie danych

– Repozytoria danych badawczych

 

Zapisy na spotkanie przyjmowane są drogą elektroniczną na adres: bibl@uthrad.pl lub telefonicznie 48 361 79 00. Liczba miejsc jest ograniczona.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy wszystkich pracowników naukowo-badawczych oraz doktorantów do uczestnictwa w spotkaniu.