Biblioteka Główna

Obchody XIX Tygodnia Bibliotek

W maju 2022 r. Biblioteka Główna UTH w Radomiu po raz kolejny włączyła się w obchody święta czytelnictwa i bibliotek –Tydzień Bibliotek.  

Tegoroczny XIX Tydzień Bibliotek, który trwał od 8 do 15 maja odbył się pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Jego autorką jest Grażyna Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Hasło to odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum. Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki.

Biblioteka Główna UTH na czas XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek stała się miejscem wielu interesujących wydarzeń. Opis podjętych działań oraz fotorelację znajdziecie Państwo poniżej.

 

 

– KIERMASZ „DRUGIE ŻYCIE KSIAŻKI”

XIX Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy bezpłatnym kiermaszem pod hasłem „Drugie życie książki”, który cieszył się ogromnym powodzeniem. Przygotowane przez naszych bibliotekarzy książki z różnych dziedzin nauki rozchodziły się w bardzo szybkim tempie. Każdy miłośnik literatury mógł znaleźć coś dla siebie lub kogoś bliskiego, a następnie za darmo zabrać wybrane książki, dając im tym sposobem „ drugie życie”.

– SPOTKANIE Z PROF. ŁUKASZEM RUDECKIM

W ramach obchodów XIX Tygodnia Bibliotek odbyło się w naszej Bibliotece ciekawe spotkanie z prof. Łukaszem Rudeckim z Wydziału Sztuki UTH, który opowiedział o  powstającym w naszym mieście cyklu murali „Obrazy Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL – nowy szlak murali”. Przybliżył słuchaczom szczegóły powstawania „Zatrutej studni z chimerą”, „Kobiety z faunem” oraz przedstawił plany na realizację kolejnych murali w Radomiu.

Wypowiedź Prof. Łukasza Rudeckiego na temat cyklu murali można znaleźć na stronie Radio Plus

– UROCZYSTE OTWARCIE WYSTAWY RAFAŁA MALCZEWSKIEGO

Jednym z ważniejszych wydarzeń zorganizowanych w Bibliotece Głównej UTH w ramach obchodów XIX Tygodnia Bibliotek było uroczyste otwarcie wystawy Rafała Malczewskiego, w którym udział wzięli m.in.  Prorektor dr hab. inż. Elżbieta Sałata, dr Paweł Śwital, dr hab. Łukasz Rudecki, liczne grono pracowników naukowych, studentów UTH, a także goście ze Słowacji: doc. PaedDr. Jana Depešová oraz Viera Tomková Riaditeľ z Uniwersytetu Konstantyna Filozofa w Nitrze. Podczas otwarcia wystawy, którego dokonała Pani Dyrektor Biblioteki Głównej UTH mgr Beata Siebuła uczestnikom spotkania została przybliżona postać autora obrazów oraz motywy jego twórczości .

Więcej na temat wystawy Rafała Malczewskiego tutaj.

– STWÓRZ PLAKAT – WARSZATY KOLAŻU 

Do udziału w obchodach XIX Tygodnia Bibliotek zaprosiliśmy studentów Wydziału Sztuki UTH, którzy uczestniczyli w warsztatach kolażu pod kierunkiem Pani Petry Vichrowej z Czeskich Budziejowic. Powstały bardzo ciekawe prace, a inspiracją dla młodych artystów był temat tegorocznego Tygodnia Bibliotek: „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Poniżej prezentujemy fotorelację z warsztatów, a także wirtualną galerię prac, które powstały podczas spotkania. 

– LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI   

W czasie zajęć Laboratorium Przyszłości można było obejrzeć roboty edukacyjne, aparaturę do druku 3D oraz skorzystać z gogli do VR (virtual reality, rzeczywistości wirtualnej), a także AR (augmented reality, rozszerzonej rzeczywistości). Spotkanie poprowadziła mgr inż. Kinga Skrzek z Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, która współpracuje z Wydziałem Mechanicznym UTHRad.  W spotkaniach Laboratorium Przyszłości uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 6 w Radomiu, uczniowie z PSP nr 20 w Radomiu, uczniowie z 7 klasy ze PSP w Mniszku, a także wszyscy chętni, którzy uczestniczyli w innych wydarzeniach organizowanych z okazji Tygodnia Bibliotek.

Relacja z wydarzenia na stronie Radio Plus Radom oraz na naszym Facebooku.

– SPOTKANIE AUTORSKIE Z POETĄ DR. ADRIANEM SZARYM 

W czwartek 12 maja 2022 odbyło się spotkanie autorskie z dr. Adrianem Szarym – poetą, polonistą, pracownikiem naukowo-dydaktycznym naszej Uczelni, który podczas spotkania wprowadził słuchaczy w świat swojej twórczości, opowiedział  o pracy w czasach pandemii, autorytecie nauczyciela, o najnowszym tomiku „Do Muzy(ki)”, a także o dalszych artystycznych planach. To niezwykle interesujące spotkanie było prawdziwą ucztą dla duszy, a teksty autorstwa dr. Szarego  ukazywały piękno, jakie można tworzyć  za pomocą słów.
W spotkaniu wzięli udział m.in. studenci z Koła Naukowego Dziennikarzy UTH, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz inni wielbiciele twórczości dr. Adriana Szarego.
 
Relacja z wydarzenia – wywiad z dr. Adrianem Szarym 

– WARSZTATY „PRAWO AUTORSKIE” Z DR IWONĄ WARCHOŁ

W piątek 13 maja 2022 r. w Bibliotece Głównej UTH odbyły się warsztaty z prawa autorskiego, które były dedykowane bibliotekarzom. Spotkanie zostało poprowadzone przez pracownika naukowego UTH –  dr Iwonę Warchoł i podzielone na dwie części:

  • teoretyczną, czyli zagadnienia z prawa autorskiego w pigułce
  • praktyczną, poświęconą omówieniu 4 kazusów z prawa autorskiego

W spotkaniu wzięli udział bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu oraz bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu.