Narzędzia i Serwisy dla naukowców
Identyfikator naukowca:
ORCID The Open Researcher and Contributor ID – unikalny 16-cyfrowy numer, służący do łatwiejszej identyfikacji badacza w globalnej przestrzeni naukowej, chroniący jego unikatową tożsamość naukową. Inicjatywa ta, od początku swojego istnienia, miała charakter otwarty, interdyscyplinarny i zakładała międzynarodowy zasięg przedsięwzięcia.
Za pomocą identyfikatora ORCID badacz ma możliwość powiązania w jeden rekord własnych prac, bez względu na zamieszczoną w nich afiliację, inną formę imienia lub nazwiska (np. u kobiet występuje często zmiana nazwiska w przypadku zamążpójścia; wątpliwości pojawiają się też przy podawaniu drugich i kolejnych imion bądź ich inicjałów), czy błąd w zapisie danych.
Numer ORCID umożliwia dotarcie do kompletnego zestawu publikacji autora, może mieć zatem zastosowanie w uczelnianych i krajowych bazach bibliograficznych, rankingach bibliometrycznych, w systemach zarządzania dorobkiem pracowników, przy składaniu wniosków grantowych, manuskryptów, opracowywaniu patentów. Ułatwia również postępowanie identyfikacyjne w przypadkach plagiatów i dochodzeniu praw autorskich. ORCID, dzięki funkcjom automatycznego raportowania, stanowi pomoc dla instytucji naukowych, chcących obserwować aktywność naukową badaczy, generować sprawozdania, zarządzać informacjami na profilach uczelni. Również instytucje wydawnicze są w stanie w prosty sposób dokonać identyfikacji autora z pomocą numeru ORCID, otrzymując elektroniczne CV badacza: adres, historię zatrudnienia, powiązania naukowe, współpracę przy projektach.
W celu założenia własnego profilu należy:
- Wejść na stronę orcid.org.
- Wypełnić podane pola.
- W ustawieniach widoczności (visibility settings) zaznaczyć opcję everyone.
- Potwierdzić tożsamość klikając link aktywacyjny otrzymany na adres e-mail podany podczas rejestracji.
Po przeprowadzeniu powyższej procedury nasze konto jest aktywne. Profil należy uzupełnić o swoje miejsce zatrudnienia (afiliacja) oraz publikacje; dodatkowo można wprowadzić informacje o wykształceniu lub udziale w projektach oraz grantach.
Film instruktażowy – Jak założyć konto w serwisie ORCID
Film instruktażowy – Jak powiązać publikacje z bazy Scopus z identyfikatorem ORCID
Jak powiązać publikacje z bazy Web of Science z identyfikatorem ORCID:
- Do powiązania publikacji z bazy Web of Science z identyfikatorem ORCID niezbędne jest posiadanie zaktualizowanego identyfikatora ResearcherID (zakładka poniżej).
- W zakładce Works wybieramy +Add works, a następnie komendę Search & link.
- Na liście Link Works wybieramy ResearcherID oraz logujemy się w serwisie.
- Autoryzujemy i potwierdzamy połączenie ResearcherID z identyfikatorem ORCID.
- Od teraz możliwa jest wymiana danych osobowych (Profile data) oraz przypisanie publikacji z ResearcherID do ORCID i vice versa (Send ResearcherID publications to my ORCID account oraz Retrieve ORCID publications into my ResearcherID account).
Jak autoryzować numer ORCID w systemie POL-on ?
Numer ORCID jest wykorzystywany do jednoznacznej identyfikacji autorów w systemach POL-on i PBN. W celu autoryzacji ORCID w tych systemach, konieczne jest założenie przez autora indywidualnego konta w PBN oraz połączenie go z numerem ORCID oraz kontem w POL-on.
Publons to nowe środowisko, w którym można korzystać z ulepszonego ResearcherID, dodawać swoje publikacje, śledzić cytowania i zarządzać nimi w Web of Science. Rozwiązuje problem określenia tożsamości autora, pozwala także upewnić się, że wszystkie prace konkretnego twórcy zostały uwzględnione np. podczas ewaluacji. Umożliwia w szybki sposób sporządzić raport cytowań dla konkretnej osoby. Można również eksportować publikacje z serwisu Publons do ORCID.
Osoby, które wcześniej miały założone konto w ResearcherID, korzystają z tych samych danych do logowania.
W celu założenia własnego profilu należy:
- wejść na stronę researcherid.com,
- wybrać opcję „JOIN PUBLONS NOW”, wypełnić formularz rejestracyjny i zatwierdzić klikając na „Submit”,
- na podany adres e-mail zostanie wysłana informacja, w której znajdować się będzie link aktywacyjny, należy przejść do podanej strony, wypełnić formularz i zatwierdzić klikając na „Submit Registration”,
- otworzy się nowe okno, w celu dokończenia rejestracji należy zaakceptować licencję.
Powiązanie publikacji z profilem autora
Etap 1.
Etap 2.
Nowe prace należy każdorazowo przypisać do własnego profilu.
Eksport publikacji do ORCID
W serwisie INFONA dostępne są czasopisma i książki wydawnictw: Elsevier i Springer zakupione w ramach licencji krajowej oraz otwarte zasoby polskie.
Dla instytucji naukowych INFONA może być przestrzenią do prezentowania rezultatów prac badawczych oraz udostępniania materiałów edukacyjnych. Naukowcy mogą prezentować w serwisie publikacje, wykłady w postaci wideo, materiały edukacyjne, rozprawy doktorskie, udostępniając je środowisku akademickiemu w Polsce i na świecie. Serwis ułatwia także współpracę, wymianę wiedzy, opinii i doświadczeń w środowisku naukowym.
Serwis umożliwia:
- tworzenie profilu naukowca
- łatwe wyszukiwanie badaczy zajmujących się daną dziedziną
- samodzielne deponowanie treści
- tworzenie grup roboczych
- dzielenie się treściami.
Serwis ułatwia badaczom pracę z publikacjami przez:
- mechanizm wyszukiwania wzbogacony o podpowiedzi słów kluczowych
- tworzenie list publikacji „do przeczytania”
- ułatwienia w deponowaniu publikacji, w trakcie którego system rozpoznaje dziedzinę nauki i automatycznie klasyfikuje artykuł, rozpoznaje język i uzupełnia metadane artykułu, podpowiada słowa kluczowe
- Wirtualne Laboratorium Transkrypcji umożliwiające sprowadzanie zeskanowanych publikacji do postaci tekstowej.
ResearcherID to:
- profil autora, który pozwala na prezentację:
- publikacji,
- wskaźnika cytowań,
- indeksu Hirscha,
- sieci cytowań,
- zakresu współpracy,
- i innych informacji o autorze,
- internetowa platforma – miejsce, gdzie autor może:
- gromadzić,
- zarządzać,
- dzielić się swoimi publikacjami i informacjami na temat swojej działalności naukowej,
W celu założenia własnego profilu należy:
- wejść na stronę http://www.researcherid.com/,
- wybrać opcję „Join New It’s Free”, wypełnić formularz rejestracyjny i zatwierdzić klikając na „Submit”,
- na podany adres e-mail zostanie wysłana informacja, w której znajdować się będzie link aktywacyjny, należy przejść do podanej strony, wypełnić formularz i zatwierdzić klikając na „Submit Registration”,
- otworzy się nowe okno, w celu dokończenia rejestracji należy zaakceptować licencję,
- w nowym oknie pojawia się numer ResearcherID.
Powiązanie publikacji znajdujących się w bazie Web of Science z profilem autora
W celu powiązania publikacji z profilem autora (ResearcherID) należy:
- będąc zalogowanym na profilu ResearcherID dodać publikacje do swojej listy używając przycisku „Add” w menu „My Publications” z lewej lub „Add Publications” z prawej strony ekranu,
- wybrać „Opcję 1.”, a następnie „Search Web of Science”,
- w polu wyszukiwawczym automatycznie pojawi się nazwisko i inicjał imienia, należy kliknąć „Search”,
- na wyświetlonej liście zaznaczyć swoje publikacje i zatwierdzić używając przycisku „Add”,
lub
- wejść do bazy Web of Science (http://apps.webofknowledge.com),
- odnaleźć swoją publikację,
- przejść do pełnego opisu (rozwinąć opis),
- rozwinąć menu „Save to EndNote online” wybrać opcję “Save to ResearcherID”,
- potwierdzić autorstwo publikacji,
- zalogować się używając loginu i hasła do ResearcherID.
Nowe prace należy każdorazowo przypisać do własnego numeru ResearcherID.
Profil ResearcherID jest zintegrowany z menedżerem bibliografii ENDNOTE basic. Lista publikacji z profilu ResearcherID jest automatycznie importowana do menedżera ENDNOTE.
Journal Checker Tool (JCT) to narzędzie umożliwiające weryfikację czasopism naukowych pod kątem zgodności polityki publikacyjnej wydawców z Planem S.
Zgodnie z wytycznymi Planu S wszystkie efekty badań naukowych realizowanych ze środków publicznych zarówno publikacje, jak i dane badawcze, powinny być udostępnione bez żadnych ograniczeń technicznych i czasowych. Narzędzie JCT pozwala sprawdzić, czy czasopismo, w którym zamierzamy opublikować artykuł, oferuje możliwość publikacji w otwartym dostępie, zgodnie z licencją CC BY, bez embarga i czy autorzy mają możliwość zachowania praw autorskich.
Wyszukiwanie polega na podaniu tytułu czasopisma lub numeru ISSN oraz nazwy instytucji finansującej badania i zatrudniającej badacza. Wyszukiwarka bazuje na serwisach Shareyourpaper.org Permissions i Directory of Open Access Journals (DOAJ); jej funkcje zostały szczegółowo opisane w przewodniku udostępnionym na stronie Koalicji S.