Biblioteka Główna

Obchody XX Tygodnia Bibliotek

W bieżącym roku Biblioteka Główna UTH w Radomiu po raz kolejny włączyła się w obchody święta czytelnictwa, bibliotek  i bibliotekarzy – Tygodnia Bibliotek pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Tegoroczny XX Tydzień Bibliotek, który trwał od 8 do 15 maja, odbył się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Autorką hasła jest Jolanta Poważyńska z Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Wałbrzychu, która uzasadnia:

   „Biblioteka jest miejscem do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w Niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać”.

Zgodnie z hasłem Biblioteka Główna UTH na czas XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek stała się miejscem wielu interesujących wydarzeń.

Relacje z wydarzeń na stronie Radio Plus oraz na naszym Facebooku

– KIERMASZ „DRUGIE ŻYCIE KSIAŻKI”

XX Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy bezpłatnym kiermaszem „Drugie życie książki”, który cieszył się ogromnym powodzeniemPrzygotowane przez naszych bibliotekarzy książki z różnych dziedzin nauki rozchodziły się w bardzo szybkim tempie. Każdy miłośnik literatury mógł znaleźć coś dla siebie lub kogoś bliskiego, a następnie za darmo zabrać wybrane pozycje, dając im tym sposobem drugie życie.

– SPOTKANIE AUTORSKIE Z DR. STANISŁAWEM OŚKO

We wtorek 9 maja 2023 naszą Bibliotekę odwiedził dr Stanisław Ośko, wieloletni wykładowca naszej Uczelni, organizator kształcenia i wychowawca wielu pokoleń nauczycieli. Spotkanie było okazją do wysłuchania wspomnień Pana Stanisława, który w ciągu swojego długiego życia był świadkiem rozwoju szkolnictwa wyższego w Radomiu, ale też przyjaciela książek, które uważa za wciąż nieodłączny element studiów i nauki.

– UROCZYSTE OTWARCIE WYSTAWY „Ptaki” BOGUMIŁY SŁOMIŃSKIEJ, EMERYTOWANEJ BIBLIOTEKARKI

W środę 10 maja 2023 r. w Bibliotece Głównej UTH odbyło się wydarzenie, którego elementami były:

  • wystawa fotografii Bogumiły Słomińskiej pt. „Ptaki”,
  • spotkanie z leśnikami z Nadleśnictwa Radom,
  • warsztaty dla dzieci – zakładki do książek,
  • warsztaty na Wydziale Prawa i Administracji.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie PSP nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orła Białego, uczniowie PSP nr 34 z nauczycielami, Bogumiła Słomińska, jej rodzina i przyjaciele, emerytowane bibliotekarki, leśnicy z Nadleśnictwa Radom, pracownicy Biblioteki, studenci i pracownicy UTH, a także wszyscy sympatycy biblioteki.

Uczniowie pod okiem Pani Katarzyny z Nadleśnictwa Radom poznali życie ptaków i dowiedzieli się, jak zachowywać się, gdy napotka się jedno z tych fascynujących stworzeń.

Tego dnia uczniowie uczestniczyli również w warsztatach z mgr. Bartłomiejem Składankiem na Wydziale Prawa i Administracji. Celem zajęć było przybliżenie specyfiki poszczególnych profesji prawniczych. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia sali rozpraw oraz wcielenia się w rolę sędziego, prokuratora, adwokata i radcy prawnego.

– POKAZY POJAZDÓW SKONSTRUOWANYCH NA WYDZIALE MECHANICZNYM

W czwartek 11 maja 2023 r odbył się pokaz auta elektrycznego skonstruowanego przez członków Koła Naukowego „TURBODOŁADOWANI” działającego w Katedrze Pojazdów Samochodowych oraz dwóch pojazdów skonstruowanych przez studentów Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu. Nasi goście mieli tego dnia również okazję sprawdzenia swoich umiejętności na symulatorze jazdy.

Relacja z wydarzeń na stronie Echa Dnia i Co za Dzień 

– UCZNIOWIE NA UNIWERSYTECIE

Uczniowie po zabawie pojazdami elektrycznymi z nie mniejszym zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach z mgr Weroniką Ścibor na Wydziale Prawa  i Administracji. Celem zajęć było przybliżenie specyfiki poszczególnych profesji prawniczych. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia sali rozpraw a także wcielenia się w rolę sędziego, prokuratora, adwokata i radcy prawnego.

Młodzież radomskich szkół poznała również Bibliotekę UTH i pracę bibliotekarzy. Dowiedzieli się, jak różnorodna jest praca w bibliotekach akademickich, a to, co widać na pierwszy rzut oka, jest jedynie małą częścią naszych aktywności. Po bibliotece oprowadziła uczniów dyrektor Bibliotece Głównej mgr Beata Siebuła.

Piękna pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. Najmłodsi goście wydarzenia tańczyli, śpiewali i rysowali kredą.

– WARSZTATY Z AUTOPREZENTACJI Z PROF. MAŁGORZATĄ LOTKO

W piątek 12 maja 2023 r. w Bibliotece Głównej UTH odbyły się warsztaty z autoprezentacji. W prowadzonym przez dr hab. Małgorzatę Lotko, prof. UTH, szkoleniu uczestniczyli studenci naszej Uczelni oraz pracownicy Biblioteki

Wszystkim Uczestnikom bardzo dziękujemy za przybycie i doskonałą zabawę!

Dziękujemy również wszystkim, bez których pomocy wydarzenie nie mogłoby się odbyć!

Już dzisiaj zapraszamy na kolejne obchody Tygodnia Bibliotek za rok! Mamy nadzieję, że również wtedy zorganizowane przez nas atrakcje przyciągną liczne grono zainteresowanych!